0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 29.

Kecsketenyésztési kisokos (I. rész)

A kecskebélcsatorna hossza 25–42 méter. A bendő befogadóképessége 18–25 liter; a szarvasmarhákhoz képest magas a cellulózbontó mikroorganizmusok száma, ezért ebben az emésztőszervben hosszabb ideig tartózkodik a takarmány.

Az anyakecskék táplálóanyag szükséglete

Üres- és vemhes anya napi szárazanyag szükséglete testtömegtől függően 1,7-1,9 kg/nap, tejelőké 2,9-3,9 kg/nap. A 6 liter tejet termelő kecske szükséglete 2,5-szerese az 1 l-t termelőkének. Napi 1 kg tejet termelő kecskének a takarmányadagja: 5-6 kg jó minőségű legelőfű, 1 kg réti széna, abrak­kiegészítés nem szükséges; 2 kg legelőfű, 0,1 kg napraforgó-pogácsa, 0,5 kg réti széna. Naponta 2 kg-os tejtermelés esetén: 2 kg réti széna, 4 kg takarmányrépa, 0,3 kg árpa, 0,8 kg borsó; 2 kg réti széna, 1 kg takarmányrépa, 0,4 kg korpa, 0,1 kg napraforgó-pogácsa. A napi abrakadag az 1,2-1,5 kg-ot ne haladja meg.

A kecskék ivarzási főidénye az ősz, amely élénkebb a juhokénál.

Idősebb anyakecskéknél az étvágy gyengül, a tejtermelés csökken. A vemhesség átlagosan 150 nap. A vemhes anya tejtermelése az ellés előtt 2 hónappal megszűnik, a jól tejelőket el kell apasztani. Elapasztás: az állatot ritkábban fejjük, jó tejelőknek csak napi 1-2 kg szalmát és vizet adunk. Ilyenkor nagyon fontos a mozgás. Ha az anya magától nem apaszt el, ellés előtt 6-8 héttel szárazra kell állítani. A szárazon álló anyákat jól kell takarmányozni, 2 heti szárazon állás után megkezdhető a kitőgyelő etetés (legelő, jó minőségű széna, 0,3 kg abrak). A romlott takarmány, a dohos abrak káros, a fagyos víz, vetélést okozhat. Ellés előtt az abrak korpával etethető. A terimés takarmányok helyett inkább lédús, könnyen emészthető takarmányokat kell adni.

Bakok takarmányozása

Termékenyítési szezonon kívül takarmányt csak életfenntartásra kell adni. Tavasztól őszig a legelőfű, télen 7-10 kg zöldtakarmány vagy 1 kg széna, 2 kg szalma, 0,2-0,3 kg abrak kielégíti az életfenntartás igényét. Fedeztetési időszak előtt 2-3 héttel az abrakot (a zab, az árpa, a rozs és az extrahált olajipari darák keverékét) napi 0,8-1 kg-ra emeljük. Ivóvíz és nyalósó mindig legyen előttük.

Takarmányozási technológia

A kecske, emésztő szervrendszere révén, kiválóan alkalmas a rostdús takarmányok hatékony emésztésére (hegy- és dombvidéki legelőfű). Főleg a számukra ízletes takarmányt fogyasztják. Egyszerre nem esznek sokat, inkább többször, szelektíven keveset. Nagy tejhozamnál fontos, hogy a tejelő állat felvegye a jóllakottság érzését kiváltó takarmánymennyiséget. Tejelő anyakecske igényes a takarmány struktúrájára és a szárazanyag-tartalmára (szálastakarmány, erdőhulladék, szilázs és szenázs).

Legelési szokások

A kecske mindent legel, akár előtte vagy fölötte van, a meredekebb domboldal nem akadály. Kora tavasztól késő őszig legeltessünk. A folyamatos legeltetés biztosítja a kiegyenlített takarmányfelvételt, táplálóanyag-ellátást.

Legelési stratégia: füvet fogyaszt, amikor legnagyobb a fehérjetartalma és az emészthetősége, majd áttér a fiatal hajtásokra, amikor annak a táplálóértéke nagyobb.

Kiválogatja a füvet a herefélék közül, jobban kedvelik a fiatal hajtásokat lerágni, mint a legelést. Sziklás, köves, meredek lejtőket előny­ben részesítik a sík területtel szemben. Kerítés, sövény mellett szívesebben legelnek, mint a legelő közepén. Magasabban lévő növényeket fogyasztják először, utána legelnek a talajhoz közel. Képes elviselni a keserű ízt, a magas csersavtartalmat, elfogyaszt rossz ízű gyomokat és vad cserjéket, melyek mérgezők is lehetnek. A legelés tengerszint feletti magassága alapján a kecske „fentről lefelé” legelő állat „első legelő, utolsó legelő” rendszer (kecske az első legelőcsoport, szarvasmarha az utolsó). Legeltetés a legolcsóbb takarmányozási mód.

Az egész évi tömegtakarmány-program kidolgozásánál olyan hosszan legeljenek,

ameddig csak lehet. Szakaszos legeltetés során a növény és az állat igényeit figyelembe kell venni. A telepített, intenzív gyepeket célszerű szakaszokra osztani, és adagolva legeltetni. A szakaszokat állandó vagy mozgatható (villanypásztor) karámokkal alakíthatjuk ki. Száraz takarmányozás: a monodiétás takarmányozáskor, főleg szárított takarmányok etetésekor 6-8 féle takarmányféleségből álljon a takarmány. A napi adag: szénából tetszés szerint (ad libitum), tejelő pótabrak tejliterenként 0,3-0,4 kg abrak legyen, max. 1,2-1,5 kg/nap adaggal. A tejelő anyakecske vízigénye: 6-8 l/nap. 1 kg felvett szárazanyagra 3,5 l vizet kell számolni.

Forrás: Kistermelők Lapja